Indikátor 11
Beutalási gyakorlat (HÁZIORVOSOK DEFINITÍV TEVÉKENYSÉGE)
A háziorvos dönt a vizsgálatokról és az első belépésről a szakellátások felé. A beutalási tevékenységek indikátorainál cél a járó- és fekvőbeteg szakellátás igénybevételének visszaszorítása, csökkentése. A járó-, illetve fekvőbeteg szakellátásokba való továbblépést – a sürgősségi és nem beutaló-köteles eseteket leszámítva – nagy százalékban „őrzi” a háziorvos.
Figyelem! Ezen indikátor esetében a labor- és képalkotó diagnosztika felé történő beutalás nem számít beutalási eseteknek.
Az elmúlt hat hónap alapján egy hónap átlagában a háziorvosi szolgálathoz tartozó bejelentkezett biztosítottak közül járó-, vagy fekvőbeteg szakellátáson megjelent TAJ számok aránya. Egy TAJ számot egy hónapban csak egyszer vesznek figyelembe, de a különböző hónapokban ismétlődhet ugyanazon TAJ.
Ennek oka, hogy gyakran a szakrendelések várólistákat állítanak fel, tehát nem valószínű, hogy a beteg az összes szakrendelésre 1 hónapon belül kap időpontot. Ha viszont kap, akkor csak egyszer kerül bele a rendszerbe, de akkor a hasonló típusú praxisnál is ugyanez a helyzet.
TOVÁBBKÜLDÖTT BIZTOSÍTOTTAK ARÁNYA =HSZ beutalt / BB * 100
HSZ beutalt: adott háziorvosi szolgálathoz bejelentkezettek közül azok száma, akik járóbeteg vagy fekvőbeteg szakellátásban megjelentek
BB: adott háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett biztosítottak száma
Adatforrás: járóbeteg-szakellátás és fekvőbeteg szakellátási adatok
Figyelem! A 217/1997. Kormányrendelet alapján a szakellátás ismételt szakellátás céljából nem kérhet a háziorvostól beutalót. Sok esetben kérnek a szakellátók pl. egy 3 hónapos visszarendelés esetén újabb beutalót a Háziorvostól, mivel a szakrendelés számára az ismételt háziorvosi beutaló több finanszírozást jelent.
Igen, ebbe beleszámítanak a javaslatos gyógyszerek miatti szakrendelés megjelenések is, de nem kérhet ismételt beutalót a Háziorvostól a szakorvos, 217/97. Kormányrendelet alapján:
„2§ (6) A szakellátásra beutalt biztosított ismételt orvosi beutalás nélkül jogosult igénybe venni a járóbeteg-szakellátást, ha annak keretében ismételt ellátása orvos szakmai szempontból indokolt.”