Indikátor 10
Stroke előfordulás
A háziorvosi szolgálatokhoz bejelentkezett 50 év és 74 év közötti biztosítottak közül a stroke-on átesettek aránya az elmúlt 5 évben. Egy TAJ számot az elmúlt 5 év során csak egyszer vesz figyelembe a rendszer. Ezt a mutatót csak felnőtt és vegyes praxisokban mérik.
A járó és fekvőbeteg intézmények rendszeresen jelentik az OEP felé a stroke-on átesett betegeket I64H0 diagnózis kóddal, ez képezi alapját a figyelésnek.
STROKE ELŐFORDULÁS ARÁNYA = HSZ stroke / BB50-74 * 100
HSZ stroke: adott háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett 50 és 74 év közötti stroke-on áteset biztosítottak száma
BB50-74: adott háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett 50 és 74 év közötti biztosítottak
Adatforrás: Járóbeteg és fekvőbeteg adatok
Szakmai információk Dr. Kőrösi László (OEP Alapellátási Főosztály) előadása alapján
– A stroke („szélütés”) valamely agyterület vérellátásának leromlásával jár.
– A stroke az egyik vezető oka a felnőttkori rokkantságnak, a daganatokon és szívbetegségeken túl a harmadik haláloki tényező.
– Kialakulása azonban megelőzhető megfelelő életvitellel, a magas vérnyomás karbantartásával, mozgással, a dohányzás elhagyásával, cukorbetegség megfelelő gondozásával, az érvédelem, a sztatin terápia kihasználásával.
– A betegség előfordulásának számos kockázati tényezője a még tünetmentes populáción lemérhetőek.
– A háziorvosi szolgálatok a kockázati tényezők kiszűrésével, illetve a kockázati csoportba tartozó biztosítottak folyamatos nyomon követésével a stroke előfordulása érdekében sokat tehetnek.
– Az indikátor azt vizsgálja, hogy az egyes háziorvosi szolgálatokhoz bejelentkezett biztosítottak közül milyen arányban vannak a stroke-on átesettek.
– Az összes indikátor között a legkeményebb formában minősíti a családorvos prevenciós tevékenységét, és eredményességét.